ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ -ЗАБОРАВЉЕНИ ЈУНАК ДР ВЛАДАН ЂОРЂЕВИЋ-У КРАЉЕВУ
09. 10. 2020
У циљу упознавања шире јавности са ликом и делом др Владана Ђорђевића, на позив Народног музеја Краљево, изложба -Заборављени јунак-др Владан Ђорђевић- отворена је у Народном музеју Краљево, у присуству званичника града, Српске православне цркве, представника Војске Србије и грађана Краљева.
Народни музеј Краљево негује дугогодишњу сарадњу са установама културе из земље и иностранства, а посебно успешну сарадњу са Народним музејем из Ниша. Истовремено је у Музеју постављена и изложба посвећена Јовану Стејићу, првом Србину доктору медицине у обновљеној Србији. Овим двема изложбама приказан је развој медицине на простору Србије током читавог 19.века.
Присутне је поздравио директор Народног музеја у Краљеву господин Дарко Гучанин, истакавши задовољство и захвалност што је установа у прилици да под својим кровом отвори изложбе посвећене великанима српске медицине.
О лику и делу Јована Стејића, присутнима су се обратили аутори Ненад Карамијалковић и Славко Степановић. Свој истраживачки рад, иложбу и публикацију посветили су једној од најзначајнијих личности прве половине 19. века у Србији, творцу медицинксе књиге, реформатору српског језика, реформатору здравственог система у Србији, морално беспрекорно чистој људској громади.
Ивана Груден Милентијевић, историчар Народног музеја у Нишу, аутор изложбе и публикације о др Владану Ђорђевићу, у свом обраћању истакла је хронологију његовог стваралаштва и рада, на чијим темељима и данас постоје институције у Србији, Војна болница у Нишу, Српско лекарско друшво, Црвени крст Србије. У свом плодоносном раду и шароликости послова којима се бавио др Владан Ђорђевић, који је медицину заменио писањем, књижевношћу и дипломатијом, оставио је многа дела.
Доц. др Дејан Антић, професор Филозофског факултета у Нишу, рецензент публикације о др Владану Ђорђевићу, истакао је да је историја процес дуготрајног функционисања, а у том процесу је др Владан Ђорђевић оствио печат свог рада и посвећености које је подредио интересима националне заједнице земље Србије.
Потпуковник др Предраг Цветановић, Начелник кабинета за кожне и полне болести и вс Мила Недељковић, референт за информисање у Војној болници Ниш, присуствовали су отварању изложбе.
У свом обраћању медијима, потпуковник др Предраг Цветановић је истакао:
„Негујући традицију и славну историју санитетске службе Војске Србије, Дан Војне болнице Ниш -22. јануар, ове године посветили смо лику и делу др Владану Ђорђевићу, пуковнику, Начелнику санитета и оснивачу Војне болнице Ниш. У оквиру свечаности у комплексу је откривена биста др Владану Ђорђевићу, а иницијативу за овај предлог су покренули припадници установе, бројни поштоваоци и удружења која баштине традицију Војске Србије. На предлог др Владана Ђорђевића основано је Српско лекарско друштво и Црвени крст Србије. Подружнице наведених организација налазе се у Граду Нишу.
На наш предлог историчари Народног музеја Ниш израдили су материјал за изложбу и каталог. Како је одлуком Српске Академије наука и уметности, 2020. година проглашена годином др Владана Ђорђевића, изложба у Нишу у оквиру обележавања Дана Војне болнице Ниш, је била прва манифестација у Републици Србији посвећена чувеном лекару и државнику, тиме је овај догађај добио на још већем значају.
Из плодоносног рада историчара Народног музеја у Нишу, захваљујући госпођи Ивани Груден Милентијевић, настала је предивна публикација - Заборављени јунак- др Владан Ђорђевић.
Користим прилику да се у име управника Војне болнице Ниш, свих припадника установе и своје лично, захвалим свим учесницима у овом пројекту, Народном музеју Краљево што сте отворили врата да изложба о великану српске медицине буде у вашем граду.“
Oбјављено у секцији: