Дан Војне болнице Ниш -22. јануар-142 године постојања и рада установе
23. 01. 2020
На спомен обележје жртвама пегавог тифуса страдалим у епидемији у Великом рату, венце су положили припадници установе, градоначелник Ниша Дарко Булатовић, начелница Нишавског управног округа Драгана Сотировски, председник Градске општине Пантелеј Братимир Васиљевић, Представници Српско Руског хуманитарног центра, Удружења војних пензионера, Удружења пенионисанх подофицира, Удружења за неговање слободарских традиција, Удружења потомака ратника 1912-1920 града Ниша, Кола српских сестара.
У оквиру обележавања дана установе откривена је биста пуковнику др Владану Ђорђевићу, Начелнику санитета, оснивачу Војне болнице у Нишу и првом управнику установе.
Осведочени пријатељ Војне болнице Ниш, магистар Хаџи Иван Реди, угледни архитекта и друштвени радник, је са задовољством понудио своје професионалне услуге, сачинивши нацрт и идејни пројекат. У сарадњи са вајаром Мирољубом Костићем, професором академије у пензији, урађена је биста висине 65 цм, која приказује др Владана Ђорђевића у времену када је био оснивач Војне болнице Ниш. Овако конципиран споменик др Владану Ђорђевићу, налази се у оси главног улаза и представља доминантну реперну тачку овог простора.
„142 године драгоцен сте део система војног здравства и годишњи резултати потврђују вашу важну улогу у лечењу не само војних осигураника Ниша и шире околине, већ и цивилног становништва које здравље поверава војним лекарима. То поверење стицано је деценијама уназад, али нажалост најчешће током ратних дешавања. Због тога бих посебно истакао ангажовање Војне болнице Ниш у време НАТО агресије. Од тада је прошло 20 година, али и након толико времена још увек је недовољно речи захвалности за организовану санитетску подршку у тренуцима када је нашем народу била неопходна“, истакао је начелник Управе за војно здравство бригадни генерал др.сц.мед Угљеша Јовичић,у свом обраћању на свечанј академији одржаној у Дому Војске Србије у Нишу.
„Богатство Војне болнице огледа се, пре свега, у несебичном залагању њених припадника и посвећености хуманим и племенитим циљевима своје професије. Бити чувар здравља је дар Божији. Зато ћемо у наредном периоду бити посвећенији преданим раду на испуњењу свих очекивања и очувању традиције и угледа Војне болнице.
Захаљујемо се на сарадњи и искреној подшци Министарству одбране, Организациним јединицама УВЗ, Команди КоВа, јединицама и установама МО и ВС, локалним органима власти, Епархији нишкој и Његовом Преосвештенству Владики Арсенију, здравственим установма, градским институцијама и удружењима и свим пријатељима наше установе. Подршку за реализацију активности добили смо од Српског лекарског друштва Градске подружнице Ниш и Црвеног крста Ниш, чији је оснивач био др Владан Ђорђевић“, речи су управника Војне болнице Ниш пуковника др Јовице Станојковића.
Пригодном беседом обратио се присутнима доц.др Дејан Антић професор Филозофског факултета у Нишу и званично отворио изложбу о др Владану Ђорђевићу, аутора Ивана Груден Милентијевић, историчара Народног музеја Ниш.
У години када је одлуком Српске Академије наука и уметности, 2020. проглашена годином др Владана Ђорђевића и изложба у Нишу у оквиру обележавања Дана Војне болнице Ниш, је прва манифестација у Републици Србији посвећена чувеном лекару и државнику и тиме овај догађај добија на још већем значају.
Oбјављено у секцији: Актуелности